Opiekun dzienny

Termin: Od 16.03.2019 do 16.06.2019

Kurs kwalifikacyjny niezbędny dla osób chcących pracować jako dzienny opiekun dzieci do lat 3. Wyposaża uczestników w niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje do pracy z malutkimi dziećmi.

Szkolenie jest kierowane do osób, które chcą podjąć pracę w charakterze dziennego opiekuna, a nie pracowali z dziećmi w wieku do lat trzech przez okres co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako dzienny opiekun.

1. Rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa
  • aspekty rozwoju dziecka – charakterystyka zmian w zakresie rozwoju poznawczego psychospołecznego i motorycznego na poszczególnych etapach życia
  • źródła szans i zagrożeń dla rozwoju dziecka do lat 3
  • mechanizmy rozwoju dziecka
  1. Stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka
  • rozpoznawanie potrzeb rozwojowych dziecka
  • planowanie i dokumentowanie rozwoju dziecka (powitanie, pożegnanie, posiłki, czynności higieniczne, odpoczynek, zabawa)
  • kreowanie przedmiotowego i społecznego środowiska rozwoju dziecka
  • opieka pielęgnacyjna i zdrowotna nad dzieckiem prawidłowo i nieprawidłowo rozwijającym się:
  • zabawa jako podstawowa forma aktywności dziecka- zabawy eksploracyjne, muzyczne, rytmiczne, plastyczne i techniczne
  • wprowadzanie dziecka w kulturę
  • budowanie relacji społecznej z dzieckiem, rodzicami i lokalnymi służbami odpowiedzialnymi za rozwój dziecka
  1. Kompetencje opiekuna dziecka
  • odpowiedzialność prawna opiekuna;
  • podstawy medycyny ratunkowej (udzielanie dziecku pierwszej pomocy);
  • przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy;
  1. Praktyki zawodowe

1800 zł rozkładamy na nieoprocentowane raty

130 godzin dydaktycznych zajęć teoretycznych

30 godzin praktyki zawodowej

System weekendowy

WAŻNE INFORMACJE:

Wymagania dla uczestników:

• Wykształcenie co najmniej średnie;
  • Osoba pełnoletnia i niekaralna.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. 2011 Nr 45 poz. 235).

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna. (Dz.U. 2011 nr 173 poz. 1035).

Kurs jest organizowany na podstawie zgody Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2017 roku i zatwierdzonych programów nauczania przez MRPiPS nr 12/2017.

Dział szkoleń
91 44 80 021, 91 44 89 105