Komunikacja alternatywna i wspomagająca. Teoria i praktyka.

Termin: Od 29.02.2020 do 01.03.2020

AAC (Augmentative and alternative communication ) - to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Mają one na celu umożliwienie komunikowania się osobom, które nie posiadają umiejętności mowy, bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą komunikację. W ramach szkolenia proponujemy kilkanaście godzin bardzo intensywnego zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie AAC. W trakcie szkolenia dowiesz się:

• czym jest komunikacja alternatywna i wspomagająca;
  • jak budować indywidualny system komunikacyjny? Od czego zacząć?
  • jak znaleźć punkt dostępu?
  • poznasz narzędzia komunikacyjne
  • nauczysz się tworzyć profil komunikacyjny i ustalać strategie pracy (wg. Magdaleny Grycman)
  • czym jest paszport komunikacyjny, co to jest modelowanie w AAC, czytanie uczestniczące- jak tworzyć pomoce?, jak wprowadzać dziecko, osobę niemówiącą w świat liter? I wiele, wiele innych….

Szkolenie przeznaczone jest dla rodziców, opiekunów, terapeutów i nauczycieli oraz innych osób ze środowiska życia dziecka, bądź osoby dorosłej, która korzysta lub mogłoby korzystać z komunikacji alternatywnej i wspomagającej.

Blok 1 -  4 h

1. Wprowadzenie w komunikację alternatywną i wspomagającą
  2. Mity i fakty w komunikacji alternatywnej i wspomagającej.
  3. Narzędzia w komunikacji alternatywnej i wspomagającej: eye trackery, e-tran, Boardmaker, Letme Talk, Mówik, Grid3 itp. ;
  4. Przyciski ( switche) i inne metody dostępu użytkownika do nowych technologii

Blok 2 - 4 h

1. Punkt sprawstwa.
  2. Partner komunikacyjny.
  3. Profil komunikacyjny.
  4. Tworzenie tablic komunikacyjnych
  5. Modelowanie w AAC
  6. Ocena efektywności porozumiewania się wg. Magdaleny Grycman

Blok 4 – 4 h

1. Trudności i bariery we wprowadzaniu komunikacji alternatywnej i wspomagającej
  2. Czytanie uczestniczące- jak tworzyć pomoce z użyciem różnych narzędzi?
  3. Nauka czytania i pisania dzieci niemówiących
  4. Podsumowanie zdobytej wiedzy

Blok 3 - 4 h

Praktyczne warsztaty- tworzenie profilu komunikacyjnego, adekwatnych strategii,  tablic komunikacyjnych dla wybranych, konkretnych przypadków z użyciem poznanych narzędzi.

Prowadzący: mgr Edyta Tyszkiewicz

16 h dyd. w trybie weekendowym

WAŻNE INFORMACJE:

Podstawa prawna: Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. 2019 poz. 652)

Dział Szkoleń